top of page

Queer Code

2016 r.

Projekt intermedialny

Research społeczno-medyczny

Kody QR nanoszone na ciała za pomocą przypisanych danym osobom stempli

Fotografie mikroskopowe krwi (ujawniające się po zeskanowaniu kodu z ciała konkretnej osoby)

[Fragment projektu]

Projekt stanowi refleksję nad badaniami tożsamości psychologiczno-płciowej (dyskurs queer), a także techniczno-kulturowymi sposobami komunikacji, które mogą te koncepcje do naszej rzeczywistości implementować.

Według prof. Artura Rejtera: „dyskurs queer, obejmuje swym zasięgiem pewien typologiczny zbiór kontekstów i konwencji komunikacyjnych (werbalnych i pozawerbalnych), współtworzący abstrakcyjny bądź konkretny rodzaj zachowania komunikacyjnego, manifestujący się w określonych tekstach, aktualizacjach gatunków mowy, możliwy także do obserwacji na niższych poziomach kodu naturalnego”.

 

Wszystko wskazuje na to, że niezależnie od tego, jak jesteśmy postrzegani lub co istotniejsze – kim się czujemy, nasza podstawowa struktura jest wspólna, choć heterogeniczna w swoich wewnętrznych i zewnętrznych formach.

Fotografie przedstawiające materię ludzkiej krwi, w swej warstwie ontologicznej nawiązują do struktury wizualnej kodu graficznego QR. Jego specyfika wskazuje na olbrzymią liczbę możliwych wariacji, oryginalność i niepowtarzalność wzorca. Komunikacyjno-kulturowy charakter tego swoistego znaku objawić może się w bezpośrednim, intymnym kontakcie z nim, stanowiąc pomost dla idei performatywności płci, a jednocześnie barierę dla jej stereotypowego odbioru. Za jego pomocą możemy wspomniane autonomie wyróżnić jak i dostrzec ich wspólne źródło.

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi, to procedura diagnostyczna, której początki datujemy na pierwsze lata XX wieku. Już wtedy naukowcy dostrzegli wielki potencjał monitorowania funkcji fizjologicznych w ten intrygujący sposób. W założeniu, metoda ta posłużyć może ocenie zdolności organizmu do utrzymania wewnętrznej równowagi – homeostazy. Wykorzystywana przy tym aparatura, umożliwia także archiwizowanie materiałów fotograficzno-filmowych analizowanych próbek..

 

Punktem wyjścia i zarazem jednym z najważniejszych założeń projektu, było informowanie ludzi o możliwościach, jakie oferuje rozpatrywana forma diagnostyki. W rezultacie, osoby które w ramach przyjętej koncepcji zdecydowały się poddać badaniu, zostały czynnymi uczestnikami procesu twórczego, a towarzyszenie im w tym doświadczeniu, odegrało ważną rolę w przebiegu kształtowania się całej realizacji.

Badania zrealizowane w ramach projektu Queer Code zostały przeprowadzone w gabinecie specjalistów klinicznych Frankomed – Łódź, ul. Piotrkowska 134.

bottom of page